در راه بلاروس – قسمت اول، هفت خوان رستم

میخوام توی چند سری مطلب درمورد سفری که پیش رو دارم به کشور بلاروس و کارهایی که قبل رفتن کردم و کارهای حین سفر و بعدش بنویسم شاید در آینده به درد کسی خورد و یه خاطره‌ای هم برای خودم باشه

مجوز خروج از کشور (مخصوص آقایان سرباز)

اگه مشکل سربازی ندارید از خوندن این بخش میتونید صرف نظر کنید و برید سراغ بخش بعدی 🙂

اول از همه وقتی پذیرشم اومد رفتم دانشگاه‌ تا نامه‌ای بگیرم که بتونم برای اون مدت از کشور خارج بشم و چون طول مدتی که باید میموندم بیشتر از ۲۰ روز میشد (۴۵ روز) برای همین از طریق عادی نمیشد اقدام  کرد برای رفتن.

اول شروع کردم رفتم دفتر امور مشمولین و اونا گفتن چون من ارشدم و تاحالا چنین موردی نداشتن نمیدونن که باید چیکار کنن و منو ارجاع دادن به بخش مربوط به فرصت مطالعاتی و اونجا هم گفتن ارشد میخواد بره فرصت چیکار و این حرفا تا اینکه رسیدم به معاونت پژوهشی و اونجا یه آقایی بود که گفت بعید میدونم کسی بتونه کمکت کنه ولی یه نفر دیگه رو معرفی کرد گفت شاید بتونه کارتو راه بندازه. منم رفتم اونجا و اون خانوم اول قبول نکرد و بعد از کلی اصرار قبول کرد که یه نامه از استاد مشاور و مدیر گروه بگیرم که توی فلان تاریخ میتونم برم این دوره رو و این دوره خللی به کار من وارد نمیکنه و بعد هم معاون پژوهشی دانشکده اونو تایید کنه.

بعد که همه امضاها رو گرفتم، اون خانوم نامه رو برای من زد و نامه رو فرستاد معاونت پژوهشی تا تایید کنه و بعد از اون نامه رفت دفتر امور مشمولین و اونا پیشنویس دادن به  معاونت آموزشی و اونجا بعد از پرسیدن چند سوال که مطمعن بشن به ترم بعدی میرسم نامه رو ارجاع دادن به یه مسئول دیگه که اسمش یادم نیست و بعد از تایید نامه رفت دبیرخونه تا شماره بخوره و بعد از اون نامه رو چاپ شده دادن بهم که ببرم سازمان امور دانشجویان وزارت علوم.

سازمان امور دانشجویان تو میدان فردوسی، خیابان موسوی، کوچه شهید موسوی، پلاک ۲۷ قرار داره (لینک گوگل مپ) اونجا که وارد میشید یه پیشخوان جلوتونه که بهش بگید یه همچین نامه‌ای دارم و میخوام امضا بگیرم خودش میگه کجا برید.

بعد از اینکه نامه رو امضا کردن، گفتن مشکلی نیست دیگه و فقط باید برم نظام وظیفه و وثیقه بزارم تا بتونم از کشور خارج بشم.

وارد نظام وظیفه که میشید چندتا صف میبینید که یه صف بالاش نوشت خروج از کشور، من رفتم اونجا و معرفی نامه رو دادم و ازم کارت ملی خواستن و یه برگه دادن که نوشته بود باید برم سالن اصلی، باجه خرج از کشور. 

از کنار باجه‌ها یه راهی هست که یه مسئولی اونجا رو برگه‌تون مهر ورود میزنه و میرید یه جایی که باید از گیت بازرسی رد بشید. من چون لپ تاپ همراهم بود لپ تاپ رو ازم گرفتن و گذاشتن توی کمد امانات و بعد گذاشتن برم داخل.

داخل که میرید یه محوطه هست که از روی تابلوها میشه فهمید ساختمون مرکزی کجاست. وارد ساختمون که شدم یه سالن انتظار بزرگ بود که برای هر بخشی باید یه نوبت گرفته بشه. 

من نوبت خروج از کشور گرفتم و منتظر شدم تا نوبتم شد و رفتم و معرفی نامه دانشگاه که پایینش وزارت علوم تایید کرده بود رو نشون دادم.

مبلغ وثیقه رو ۸ میلیون تومن تعیین کردن و سه تا کاغذ بهم دادن که دوتاش عین هم بود و خطاب به بانک قوامین نوشته بود که مبلغ ۸ میلیون به حساب فلان که مربوط به امور مشمولینه واریز بشه و پایینشم باید بانک پر کنه و یه کاغذ دیگه هم بود که توش تعهد میدادم که به فلان کشور دارم میرم و تا تاریخ فلان برمیگردم.

برای واریز وثیقه باید به یکی از شعب بانک قوامین مراجعه کنید. اگه از قبل تو بانک قوامین حساب بانکی ندارید، باید مدارک افتتاح حساب هم همراهتون باشه. 

من برای راحتی ۸ میلیونی که باید به حساب نظام وظیقه واریز میشد رو توی همون حساب قوامینم ریخته بودم و رفتم بانک و فرمو دادم و یه قبض برداشت/انتقال وجه بهم دادن که مطابق شماره حساب توی فرم پرش کردم و دادم به کارمند بانک و اوناهم پولو از حساب من برداشتن و به حساب نظام وظیفه ریختن و اون دوتا فرمو مهر و امضا کردن و شماره حساب منو پایینش نوشتن چون بعد از اینکه برمیگردم پول به شماره حسابی که به اسم منه واریز میشه. 

از اون دوتا فرم یکیشو بانک برای خودش برمیداره و اون یکی رو به همراه رسید پرداخت به شما میده. 

بعد از اونجا به نظام وظیفه برگشتم و رسید پرداخت و فرمی که بانک امضا کرده و تعهد برگشت به کشور به همراه کپی دفترچه حساب و یه پوشه ( که توی همون نظام وظیفه باید خریداری بشه)  تحویل مامور پشت باجه دادم و اونم مدارکو به پوشه منگنه کرد و گفت برو به سلامت.

عصرش یه پیامک برام اومد که مجوز خروج برای من صادر شده و ادامه کار رو از پلیس گذرنامه پیگیری بکنم.

اگه تا اینجای کار پاسپورت نداشتید، میتونید حالا که مجوز خروج از کشورتون آماده شده برای اخذ پاسپورت اقدام کنید.

من از قبل پاسپورت داشتم برای همین قبل از اینکه پول رو واریز کنم رفتم دنبال ویزا گرفتن.

اگه میخواید بدونی پروسه صدور ویزا چقدر طول میکشه، تا جایی که یادمه یه روز چهارشنبه رفتم درخواست دادم و شنبه پست اورد در خونه تحویل داد.

نظام وظیفه توی میدون سپاه هست.

نکته مهم اینه که حتما یک ماه مونده به سفر یه بار برید نظام وظیفه و مطمعن بشید نامه‌ای که بهتون دادن مشکلی نداره تا سفرتون با مشکل مواجه نشه

خرید بلیط

بعد از اینکه خیالم از بابت مجوز خروج راحت شد، رفتم دنبال اینکه بفهمم شرایط بلیط چطوریه و چطور میشه از تهران رفت مینسک.

توی سایتای مختلف که سرچ میکردم اول فهمیدم که تا سال پیش (یعنی ۹۶) هواپیمایی Belavia پرواز مستقیم تهران به مینسک داشته که از اول امسال این خط هواپیمایی مسیر تهران میسنک رو حذف کرده پس باید میرفتم دنبال هواپیمایی‌هایی که توقف در مسیر دارن.

تحقیق که کردم متوجه شدم هواپیمایی‌های Aeroflot روسیه و UIA  اوکراین و آذربایجان و turkish ترکیه پروازهایی از تهران به مینسک دارن. توی قیمت‌ها هواپیمایی Aeroflot از همه قیمتاش کمتر بود (حدود ۱.۶۰۰.۰۰۰ تومن برای پرواز رفت و برگشت)  و درعین حال روزانه ۵ تا پرواز از موسکو به مینسک داشت که انتخابای زیادی بود برای همین اول از همه رفتم دنبال اینکه بلیط از این هواپیما بخرم.

رفتم پروازا رو انتخاب کردم و صفحه وارد کردن مشخصات که اومد یهو به ذهنم رسید که یکی از دوستام زبان روسی داره میخونه و خوبه قبلش با اونم یه مشورت بکنم. برای همین بهش پیغام دادم که دارم برای یه همچین دوره‌ای میرم بلاروس و اگه میتونی منو راهنمایی کن که از قضا متوجه شدم که عمده کارش به جای روسیه تو بلاروسه و خودش خیلی رفت و آمد داره اونجا و اولین حرفی که زد این بود که از روسیه نمیتونم برم بلاروس چون ظاهرا روسیه و بلاروس قراردادی باهم دارن که تبعه‌های این کشورها میتونن بدون ویزا به کشور هم سفر کنن (مثل مسافراتی درون شهری ما) و اگه من از طریق روسیه وارد بلاروس بشم، مهر ورود بلاروس توی پاسپورت من نمیخوره و موقع خروج میتونه دردسرساز بشه چون فکر میکنن که قاچاقی وارد بلاروس شدم!

این بود که فهمیدم رفتن به بلاروس از طریق روسیه برای امثال من که تابعیت روسی نداریم دردسر سازه. این بود که رفتم سراغ بقیه خطوط هوایی و از بین اونا هواپیمایی اوکراین هم قیمت کمتری داشت هم بازه زمانیش به من بیشتر میخورد به خاطر همین بلیمو از اونجا گرفتم

خرید بیمه

برای بیمه توی سایت سفارت بلاروس گفته که حداقل باید بیمه‌ای داشته باشید که ۱۰۰۰۰ یورو پوشش داشته باشه و یا باید بیمه رو از خود بلاروس تهیه کنید و یا از یه شرکتی که بلاروس هم تحت پوشش داره بخرید که من از اینجا یه بیمه ۳۰۰۰۰ یورویی خریدم برای دوماه شد حدودا ۸۸۰۰۰ تومن.

نکته‌ای که شاید مهم بود اینه که من بیمه رو از یه آژانس مسافربری خریدم و بعد از خرید رفتم دنبالش که ببینم آیا این بیمه اعتبار داره یا نه که در کمال تعجب دیدم که اصلا بیمه‌ای برای من صادر نشده که با پیگیری از آژانس بیمه به درستی صادر شد.

وقت سفارت

اول رفتم سایت سفارت تا شرایط گرفتن ویزا رو ببینم و روزایی که بخش کنسولی سفارت باز هست رو چک کنم.

توی سایت یه فرم درخواست ویزا بود که اونو دانلود کردم و اطلاعاتمو کامل کردم و پرینتش کردم.

برای رفتن به سفارت نیاز به وقت گرفتن نبود برای همین یه روز صبح پنجشنبه رفتم سفارت بلاروس.

مدارکی که همراهم بودن عبارت بودن از: پاسپورت، یه عکس به ابعاد ۳۵ در ۴۵ میلیمتر که به تازگی گرفته شده بود، پرینت بیمه مسافرتی، کپی صفحه اول پاسپورت، معرفی نامه‌ای که دانشگاه بلاروس برای من به سفارت ارسال کرده بود و یه نسخه هم به من داده بود و یه صد دلاری چون توی سایت نوشته شده بود هزینه صدور ویزا باید پرداخت بشه اما نگفته بود مقدارش چقدره.

نکته مهم این بود که من معرفی نامه رو همراه خودم داشتم و به صرف فرستادنش توسط دانشگاه بلاروس به سفارت اکتفا نکرده بودم چون اونجا فهمیدم نسخه پستی معرفی نامه هنوز به دست سفارت نرسیده و چون از دانشگاه دولتی اونجا نامه دارم، کپی نامه هم براشون قابل قبوله.

بعد از بررسی مدرک، بهم گفتن که ویزات میخوای به صورت عادی صادر بشه یا فوری که ویزای عادی ۵ روز کاری طول میکشه و با دو روز تعطیلی سفارت میشه یک هفته و ویزای فوری بعد دو روز کاری صادر میشه.

من چون عجله‌ای نداشتم گفتم عادی میخوام و اونم یه برگه نوشت که بانک ملی شعبه کاشف از من مبلغ ۱۵ دلار آمریکا دریافت کنه و به حساب سفارت واریز کنه.

بعد از اونجا رفتم بانک و وقتی وارد بانک شدم رفتم قسمت امور ارزی و کاغذ رو نشون دادم و اونا هم یه فرم بهم دادن برای پرداخت. پرداخت ارز برای سفارت ۱۵ هزار تومن کارمزد داشت که چون کارت بانک ملی نداشتم بهم گفتن باید نقدی پرداخت کنم.

بعد از پرداخت پول و گرفتن رسید، به سفارت برگشتم و رسید و همه مدارکو تحویل دادم و گفتم هفته دیگه همین روز عصر بیا ویزاتو بگیر.

عوارض خروج از کشور

زمانی که دارم این مطلبو مینویسم، عوارض خروج از کشور بار اول ۲۲۰ هزارتومن، بار دوم ۳۳۰ هزار تومن و از بار سوم به بعد میشه ۴۴۰ هزار تومن.

برای پرداخت عوارض خروج از کشور باید به یکی از شعب بانک ملی مراجعه کنید. در حال حاضر تنها راه پرداخت یا اینه که حضوری برید بانک ملی یا روز سفر برید باجه بانک ملی و پرداخت رو انجام بدید.

اینجا هم اگه کارت بانک ملی نداشته باشید باید هزینه رو نقدی پرداخت کنید. 

به ازای هر نفر باید یه فیش واریز پر کنید که اطلاعات پرداخت کننده رو اطلاعات اون کسی مینویسید که قراره از کشور خارج بشه. مثلا اگه قراره برای پدر یا مادرتون عوارض خروج پرداخت کنید، مشخصات واریز کننده رو مشخصات پدر یا مادر وارد میکنید و رسید پرداخت رو همراه خودتون میبرید فرودگاه و اونجا توی گیت ورود ازتون تحویلش میگیرن.

توی قسمتای دیگه سعی میکنم درمورد مواردی که همراه خودم میبرم و تجربیات حین سفر براتون بنویسم.

1 دیدگاه

  1. سینا

    آبان ۲, ۱۳۹۷ at ۲۲:۱۶

    الهی بمیرم :)))
    اسیر شدیم کلا تو این خراب شده

پاسخ دهید